Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przygotował zestawienie trzydziestu najpopularniejszych modeli japońskich samochodów. Na liście obowiązkowo znalazły się takie marki jak Toyota, Mazda, Honda oraz Lexus, czyli producenci cieszący się w ostatnich latach największą renomą wśród europejskich kierowców.

Najpopularniejsze japońskie marki

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR to organizacja funkcjonująca na polskim rynku od ponad 20 lat i od początku swojej działalności zajmująca się gromadzeniem, analizą oraz udostępnianiem danych opisujących sytuację w branży motoryzacyjnej. Metodologia badań oraz transparentność pozyskiwania informacji sprawia, że raporty i opracowania porównawcze IBRM SAMAR uważa się za rzetelne źródło danych na tematy polskiego rynku motoryzacyjnego.

Pod koniec 2017 roku IBRM SAMAR przeprowadził analizę danych zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pod kątem najpopularniejszych modeli japońskich producentów samochodów. Z analizy biorącej pod uwagę wszystkie auta osobowe oraz użytkowe wynika, że największą popularnością cieszą się samochodu spod znaku Toyoty, Mazdy oraz Hondy.

Przyczyny popularności japońskich aut

Wyniki analizy IBRM SAMAR okazują się zbieżne z tym, o czym mówią mechanicy i eksperci rynku motoryzacyjnego. Japońskie samochody w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans. Marki takie jak wspominana już Totoya, Mazda, Honda czy Lexus cenione są przede wszystkim za niezawodność, trwałość i niski koszt eksploatacji (włącznie z wliczonym w to kosztem obsługi poawaryjnej). Japońskie modele bardzo wysoko plasują się również na liście sporządzonej według kryterium ceny, i to zarówno jeśli chodzi o samochody nowe i używane, jak i o części zamienne. Części do Hondy, Toyoty, Mazdy lub Lexusa są nie tylko szeroko dostępne na polskim rynku, ale też dostać można je po niezwykle atrakcyjnych cenach. Wszystko to razem sprawia, że japońskie marki stają się coraz bardziej konkurencyjne, a przez to i coraz chętniej kupowane.

Japońskie marki przodują w Wielkiej Brytanii

Wyniki analizy rynku polskiego nie różnią się, jak się okazuje, od danych zebranych w innych krajach europejskich. Ranking najbardziej niezawodnych aut przygotowany przez brytyjski magazyn „What Car?” potwierdził supremację japońskich marek motoryzacyjnych wśród użytkowników aut w wieku od 0 do 3 lat.

Warto podkreślić, że ranking magazynu „What Car?” przygotowany został na podstawie opinii ponad 14 tys. właścicieli samochodów, którzy oceniali każdy model pod kątem niezawodności i z uwzględnieniem wszystkich awarii występujących w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Udostępnij naShare on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Dodał: w Artykuły. Dnia 26 marca 2018