Niektórzy kierowcy z każdą niesprawnością samochodu udają się do warsztatu. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie, jednak są również tacy właściciele pojazdów, którzy lubią wykonywać pewne czynności samodzielnie. Część napraw wymaga interwencji fachowca, jednak akumulator jest takim elementem, z którym przeważnie można sobie poradzić samodzielnie.

Dlaczego akumulator nie działa?

Zdecydowanie najczęściej przyczyną, dla której akumulator nie działa wcale lub nie tak dobrze jak powinien, jest jego częściowe wyładowanie. Nie jest to awaria akumulatora, lecz naturalna konsekwencja nieprawidłowego użytkowania pojazdu. Wystarczy jednak podłączyć akumulator do prądu i nieco go doładować, aby odzyskał sprawność. Jednak czasami ładowanie nie przynosi rezultatów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z awarią akumulatora. Wymiany może wymagać któryś elementów akumulatora, a jej wykonanie to bez wątpienia zadanie dla fachowca. Jednak przeważnie wymiana pojedynczego elementu jest nieopłacalna nie ma większego sensu, dlatego specjalista zaleca wymianę całego akumulatora, a to można już spokojnie zrobić samodzielnie.

Sklep z tanimi akumulatorami

Praktyczne wskazówki

Jeżeli akumulator nie działa, należy spróbować go naładować. W zasadzie nie ma innego sposobu na szybkie sprawdzenie, czy wszystkie jego elementy są sprawne. Skuteczne naładowanie oznacza, iż akumulator jest sprawny i można z niego nadal korzystać. Jeśli natomiast nic ono nie daje, trzeba rozpocząć wymianę tego podzespołu.

Do pewnego momentu czynność ładowania, jak i wymiany akumulatora, wyglądają bardzo podobnie. Zaczynamy od odłączenia pojazdu od prądu. Rzecz w tym, aby wyłączyć całą elektronikę pojazdu. Następnie można przejść do odpięcia zacisków i wyjęcia akumulatora. Kiedy już go wyjmiemy, nastawiamy prostownik na odpowiednie natężenie prądu i podłączamy go do akumulatora. Następnie czekamy kilka godzin, aż akumulator naładuje się do właściwego poziomu. Jeżeli natomiast wykonujemy wymianę elementu, zużyty model zanosimy do specjalnego skupu. Należy pamiętać, aby nie porzucać akumulatora na wysypisku czy w innym miejscu, które nie jest skupem tego rodzaju części samochodowych. Akumulatory stanowią bowiem szczególnie odpady, które wymagają specjalnej utylizacji.. Następnie instalujemy nowy akumulator. Gdzie go zakupić? Sklep z tanimi akumulatorami będzie dobrym miejscem, o ile opinie na temat danego sprzedawcy, jak i modelu baterii będą zadowalające. Kiedy już uda się nam zdemontować stary akumulator oraz kupimy nowy, pora na montaż zakupionego sprzętu. Z wykorzystaniem smaru wsuwamy go do komory, a następnie zaciskamy klemy i zabezpieczenia.

Udostępnij naShare on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on facebook
Facebook
Dodał: w Artykuły. Dnia 24 lipca 2019