Wciąż nie brakuje kierowców, którzy uparcie twierdzą, że wymiana opon z zimowych na letnie czy odwrotnie jest zbędna. Fachowcy nie mają jednak wątpliwości, że co najmniej z kilku powodów wymiana taka jest konieczna. Wskazujemy, dlaczego niezależnie od tego, jaką Hondą jeździsz i jak dobre opony posiadasz, co pół roku powinieneś je wymieniać.

Opony nieprzystosowane do warunków

Opony letnie od zimowych odróżnia nie tylko marka. Modele letnie są przystosowane do poruszania się po suchej i ciepłej nawierzchni. Zupełnie nie radzą sobie one wtedy, kiedy jezdnia jest śliska. Zimą natomiast ulica jest śliska każdego dnia. Nawet, jeśli akurat nie pada śnieg, niska temperatura sprawia, że na powierzchni jezdni pojawiają się zlodowacenia. Tym samym, używając opon letnich w zimie, kierowca naraża się na niebezpieczeństwo. Jeżeli chodzi natomiast o opony zimowe i korzystanie z nich latem, tutaj ryzyko jest mniejsze. Rzecz w tym, iż opony te lepiej radzą sobie na suchej nawierzchni niż opony letnie na śliskiej. Niemniej jednak dużym zagrożeniem może być temperatura asfaltu, która w środku lata osiąga często niewyobrażalne poziomy. Temperatura w granicach nawet 50 stopni Celsjusza zmienia właściwości ogumienia przystosowanego do niskich, nawet minusowych temperatur, przez co staje się ono mniej efektywne.

oponyin.pl

Zagrożenie dla opon i nie tylko

Korzystanie z opon przeznaczonych do używania w danym okresie roku jest wskazane nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Powodów, dla których warto pofatygować się do warsztatu, aby wymienić ogumienie jest wiele. Zimowe opony w lecie zwiększają spalanie. Ponadto, jedne i drugie mogą pracować zdecydowanie bardziej hałaśliwie, jeśli używa się ich w warunkach, do których nie są przystosowane. Nie można również pominąć kwestii szybszego niszczenia opon. Letnim oponom zagraża lód, śnieg, wilgotność, a nawet sama tylko zbyt niska temperatura nawierzchni i powietrza. Opony zimowe latem niszczeją natomiast z przeciwnych powodów, a mianowicie głównie przez gorącą oraz wysuszoną nawierzchnię.

Zakup opon letnich i zimowych

Pragnąc dokonać zakupu opon letnich lub zimowych, powinniśmy odwiedzić zaufany sklep. Może to być sklep internetowy, taki jak na przykład http://oponyin.pl. Oferta wspomnianego właśnie sklepu internetowego z oponami jest bogata, dzięki czemu każdy kierowca może dobrać odpowiednie dla siebie opony. Ponadto, w asortymencie sklepu nie ma opon niskiej jakości, a jedynie modele oferowane przez renomowanych producentów, których opony doskonale trzymają się jezdni oraz są trwałe.

Udostępnij naTweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Dodał: w Artykuły. Dnia 3 września 2019